Kirurgia

Inimesed tihti ütlevad suukirurgiat mõeldes “hambakirurgia”. Et järgnev tekst oleks paremini arusaadav kasutame ka meie mõnikord seda “terminit hambakirurgia”, mis meditsiinilises mõttes ei ole kõige korrektsem.

Siia alla kuuluvad:

  • hammaste eemaldamine;
  • hammaste juurte resektsioon;
  • igemeplastika;
  • hammaste asendamine implantaatidega;
  • huule- ja keelekidade plastika.

Kas hambakirurgia on valus?

Meie kliinikus teostatakse hambakirurgia protseduure kohaliku tuimestusega, mis reeglina on piisav ja tervisele parem kui üldnarkoos. Peale kirurgilist protseduuri võib haava koht olla valulik ja veidi paistes. 

Kas “peidus”tarkuse hamba saab lihtsalt eemaldada?

Osaliselt lõikunud tarkusehambaid ei saa alati tavameetodil eemaldada ja tuleb teostada veidi ulatuslikum kirurgiline operatsioon.

Miks on vaja hambaid eemaldada?

Kui hambad on kahjustunud nii ulatuslikult, et neid ei ole enam võimalik taastada, tuleb need eemaldada. Vastasel juhul tekivad põletikulised kolded, mis hakkavad mõjutama ka üldtervist. 

Kas hamba eemaldamine on valus?

Hammaste välja tõmbamine teostatakse kohaliku tuimestusega. See on valutu protseduur kuid patsiendile natukene ebamugav. Haava koht on pärast protseduuri veidi paistes ja valulik.

“Mis edasi?” peale hamba eemaldamist?

Paljud inimesed mõtlevad, et ”pole hammast, pole probleemi”. Tegelikult see päris nii ei ole, sest hamba eemaldamine on kogu probleemi algus. Seda ei tasuks võtta kergekäeliselt, sest absoluutselt igal hambal on hammaskonnas konkreetne ülesanne täita. Kasvõi ühe hamba puudumisel tekib ülekoormus ja see viib juba uute probleemideni. Sellepärast tulebki pärast hamba eemaldamist see õigeaegselt proteesida.

Millal peaks eemaldama tarkusehambad?

Tarkusehammaste eemaldamine on näidustatud juhul, kui need tekitavad probleeme. Tarkusehambad asetsevad lõualuus kõige taga ja võivad ruumipuuduse tõttu olla osaliselt lõikunud . Sellistel juhtudel on nende eemaldamine keerulisem võrreldes normaalselt lõikunud hammaste eemaldamisega.

Miks on vaha huule- ja/või keelekida plastikat?

Ulatuslik keelekida kinnitus lastel nõuab kirurgilist sekkumist, kuna sellisel juhul on takistatud keele liikuvus ja foneetika.

Madal ülahuulekida kinnitus võib takistada lastel jäävhammaste lõikumist õigesse asendisse ning esihammaste vahele jääb vahe. Alahuulekida madala kinnituse puhul võib huule pidev liikumine tekitada igeme taandumist esihammastelt ja nende juurepinna paljastumist. Sellistel juhtudel on näidustatud kida plastika.

Mis on igemeplastika?

Peridontaalne plastiline kirurgia on paljastunud juurepinna katmine igemega. Ortodontiline ravi, pidev liiga tugev harjamine, trauma, vale kida kinnitus jms võivad põhjustada igeme taandumise ja hambajuurte paljastumise. Kui ige on taandunud ja tsement on paljastunud, kulub see harjamisel kiiremini ja põhjustab hamba muutumist tundlikuks ning tekitab esteetilise probleemi. Sellisel juhul on näidustatud igemeplastika.

Reeglina on hambakirurgia kohaliku tuimestusega mitte väga ulatuslik kirurgiline protseduur. Seda ei tasu karta. Kui Sul on kahtlusi või küsimusi pane konsultatsiooni aeg ja arst räägib ning selgitab hambakirurgiast rohkem.

1.Hammaste eemaldamine

Juhul, kui hambad on kahjustunud nii suures ulatuses, et neid ei ole enam võimalik taastada, tuleb need eemaldada. Vastasel juhul tekivad põletikulised kolded, mis hakkavad mõjutama ka üldist tervislikku seisundit.

Paljud inimesed mõtlevad, et ”pole hammast, pole probleemi”. Tegelikult see päris nii ei ole, sest hamba eemaldamine on kogu probleemi üks protsess. Hammaste eemaldamist ei tasuks võtta kergekäeliselt, sest absoluutselt igal hambal on hammaskonnas konkreetne ülesanne täita. Kasvõi ühe hamba puudumisel tekib kuskil ülekoormus ja see viib juba uute probleemideni. Sellepärast tulebki pärast hamba eemaldamist see õigeaegselt proteesida.

Hammaste välja tõmbamine teostatakse kohaliku tuimestusega. See on valutu protseduur kuid patsiendile natukene ebamugav. Vajadusel suletakse haav õmblustega kuid igal juhul on haava koht pärast protseduuri veidi paistes ja valulik.

Patsiendile antakse koju kaasa infoleht, kus on täpselt kirjas, kuidas tuleb valu ravida ja haava hooldada.

Tarkusehammaste eemaldamine on näidustatud juhul, kui need tekitavad probleeme. Tarkusehambad asetsevad lõualuus kõige taga ja võivad ruumipuuduse tõttu olla osaliselt lõikunud . Sellistel juhtudel on nende eemaldamine keerulisem võrreldes normaalselt lõikunud tavahammaste eemaldamisega.

Protseduur teostatakse kohaliku tuimestusega, hammas eemaldatakse ja haav suletakse õmblustega. Vajadusel kirjutab arst välja ka antibiootikum ravi. Peale kirurgilist protseduuri võib haava koht olla valulik ja veidi paistes. Patsiendile antakse koju kaasa infoleht, kus on täpselt kirjas, kuidas tuleb valu ravida ja haava hooldada.

Peridontaalne plastiline kirurgia on paljastunud juurepinna katmine igemega. See omakorda jaguneb kaheks: suulimaskesta plastika kunstmaterjalidega või patsiendi enda kudedega.

Ortodontiline ravi, pidev liiga tugev harjamine, trauma, vale kida kinnitus jms võivad põhjustada igeme taandumise ja hambajuurte paljastumise. Hambakroon on kaetud emailiga, mis on igasugusele välisele kahjustusele küllaltki vastupidav. Hambajuure pinnale email ei ulatu vaid see on füsioloogiliselt kaetud nn tsemendiga, mis on erinevalt emailist üsna kergesti kuluv. Kui ige on taandunud ja tsement on paljastunud, kulub see harjamisel kiiremini ja põhjustab hamba muutumist tundlikuks ning tekitab esteetilise probleemi.

 

Hambaimplantaat on kõige efektiivsem ja kaasaegsem viis proteesida puuduvad hambad.

HanzaDent Hambaravis on lai valik imlantaate vastavalt iga inimese vajadustele ja rahalistele võimetele. Implantaadi hind (implantaat ja kroon kokku) algab 1200 eurost.

Enne hambaimplantaadi asetamist tuleb hinnata proteesimise vajaduse ulatust. Suurt rolli mängivad patsiendi anatoomilised struktuurid, luumahu olemasolu, üldtervis, harjumused ja tarvitatavad ravimid.

Hambaimplantaat pannakse patsiendi lõualuusse ja selle eelduseks on piisav olemasolev luumaht ning korralik suuhügieen. Riskifaktoriteks on suitsetamine, diabeet, halb suuhügieen, aktiivsed parodondihaigused ja osteoporoosi vastased ravimid.

Peale hambaimplantaadi paigaldamise operatsiooni võib esineda valu, turset, punetust ja hematoome. Igale patsiendile antakse koju kaasa ka infoleht, kus on täpne ülevaade, kuidas pärast hammaste implantatsiooni võimalikult hästi paraneda.

HanzaDent Hambaravis asetatakse implantaate igapäevaselt juba 15 aastat. Seni õnnestumise protsent on üle 99%.

Hambaimplantaati tuleb hooldada samamoodi nagu enda hammast ja kontrollis tuleb käia tavapäraselt. Kuid hammaste implantaate kahjustavad suitsetamine, üldhaigused (diabeet), osteoporoosivastased ravimid, patsiendi parafunktsioonid (hammaste krigistamine), halb suuhüügieen ja aktiivne parodondihaigus.

Ka halvasti püsivad suust eemaldatavaid proteese on võimalik implantaatide abil toestada ja nende püsivust märkimisväärselt parandada.

Vanaduspensionäridel on võimalik saada Haigekassalt üks kord kolme aasta jooksul 260 € proteesimisele kulunud raha kompensatsiooni.

Sild implantaatidel

 

Enne kirurgilise protseduuri algust tehakse patsiendile reeglina tuimestus. See tagab selle, et protseduur on valutu. Samas tuleb arvestada, et patsient tunneb kõikke pelae valu ja protseduur võib tunduda ebameeldib/ebamugav. HanzaDent hambaravis on võimalik suuremate kirurgiliste protseduuride tegemine sedatsioonis. Sellisel juhul patsient magab kogu protseduuri vältel.

Peale kirurgilist protseduuri selgitab arst patsiendile põhjalikult kuidas kodus haava eest hoolitseda ja valu ravida. Kindlasti tuleb haava kõrval olevaid hambaid korralikult kuid ettevaatlikult pesta ning valu korral võtta valuvaigistit vastavalt arsti poolt määratud skeemile.

Broneeri aeg