Kaperavi
Hammaste sirgendamine kapedega on tuntud kui kaperavi. Hammaste kape on individuaalselt valmistatud läbipaistev kape mille abil toimub hammaste sirgendamine.
Arst koostab koostöös kape tootjaga raviplaani, patsient kiidab selle heaks ning valmistatakse individuaalne kapede komplekt.
Ravikäik
Tavapärane ravi käik on järgmine:
- Patsient tuleb konsultatsiooni.
- Arst koostab talle raviplaani.
- Raviplaan kooskõlastatakse patsiendiga.
- Tellitakse kaped.
- Patsiendi hammastele kinnitatakse “ankrud” ja asetatakse esimesed kaped suhu.
Kuidas kapesid kanda?
- Igat kapet kannab patsient umbes 2 nädalat (see aeg võib varieeruda).
- Patsient peab kandma neid 22h päeva.
- Kaped eemaldatakse ainult hammaste puhastamise ja söömise ajaks.
- Patsient peab käima kontrollis vastavalt arsti poolt sätestatud plaanile.
Ravi ei pruugi mõnikord minna täpselt plaani järgi, mõni hammas ei pruugi liikuda vastavalt planeeritule, sellisel juhul võib vajada raviplaan korrektsiooni. Arst võib tellida uued kaped ja ravi käiku korrigeerida. Peale kaperavi lõppu asetatakse patsiendile retensiooni (tulemust säilitavad kaped). Sõltuvalt olukorras on vajadus retensiooni kapesid kanda alates aastast kuni eluajani. Mõningal juhul kleebitakse patsiendi hammaste sisemisele küljele ka retensiooni traadid, mis hoiavad hambaid paigal ja takistavad nende tagasi nihkumist.
Tuleb arvestada ka sellega, et kaperavi järgselt võib tekkida vajadus hambumuse pindade korrektsiooniks.
HanzaDent Kliinikud osutavad ainult teatud ortodontilisi teenuseid. Seda teevad hambaarstid (mitte ortodondid) teenuste osutamise aluseks on tervishoiuteenuste korraldamise seaduse § 43 lg 2. Arstid teevad seda vastavalt oma kogemusele ja pädevusele ning vajadusel suunavad patsiendid eriarsti juurde.
Hammaste kape hind:
- Kaperavi konsultatsioon alates 60 eurot
- Kaperavi diagnostika ja raviplaani koostamine 300 eur
- Kapede komplekt 1300-1800 eur
- Korduv kaperavi visiit 300 eur
Hambakaped vs breketid:
- Breketitega võrreldes mugavamad
- Läbipaistvad
- Vaevu märgatavad
- Väiksem hammaste tundlikkus võrreldes breketiteta
Breketravi ja kaperavi võimalikud tüsistused
Kaperaviga võivad tekkida samasugused tüsistused nagu ka breketraviga. Kõige sagedasemad ja pikaajalisemad tüsistused- mis võivad ilmneda mõni aasta pärast ravi lõppu, on järgmised:
- igemete taandumine (igemete tagasitõmbumine);
- hambajuurte resorptsioon;
- hammaste tundlikkus;
- hambaemaili kahjustused;
- suulimaskesta haavandid;
- marginaalluu defektid;
- gingiviit;
- periodontaalhaiguse ägenemine;
- apikaalse periodontiidi ägenemine endodontiliselt ravitud hammastel;
- pulpiit;
- temporomandibulaarliigese patoloogia ägenemine;
- võib esineda, et hammaste ja/või hambumuse kavandatud korrigeeritud asendi saavutamine ei pruugi olla lõualuu ettenägematu või ebanormaalse kasvu tõttu võimalik;
- sõltuvalt individuaalsetest iseärasustest võivad tekkida ka muud tüsistused, kuid nende esinemise tõenäosus on väike.
KKK
Uus hammaste kape suhu asetamisel võib põhjustada esimesed päevad ebamugavus ja surve tunnet. See on normaalne ja möödub, päeva või paariga. Reeglina kaperavi valus ei ole.
Hammastele kleebib arst plommi materjalist väikesed “ankud”, kape sees on nende jaoks süvendid, need hoiavad kapet kohal ja aitavad liigutada hambaid. Kui mõni “ankur” kaob ära tuleb koheselt arsti vastuvõtule pöörduda.
Kaperavi kestus on individuaalne ja sõltub algse probleemi ulatusest. Mida rohkem on vaja hambaid nihutada seda kauem kestab kaperavi. Algses raviplaanis paikka pandud kapede arv võib muutuda ravi käigus.
Arst ütleb täpselt aga reeglina tuleb ühte kapet kanda kümme päeva kuni kaks nädalat.
Kaped suus tohib vaid juua vett. Söömiseks, joomiseks ja suitsetamiseks tuleb kape suust ära võtta.
Kui kaperavi jooksul läheb hammaste kapekatki tuleb koheselt pöörduda arsti poole. Seniks kuni tuleb uus kape peaks suus hoidma kas eelmist või järgmist kapet. Arst oskab siinkohal soovituse anda.
Reeglina on kaperavi kontroll visiidid iga 2 kuu tagant.
- Ravi kapedega nõuab Teilt distsipliini / täielikku koostööd ja toimib ainult sellisel juhul, kui Te kannate kapesid 22h päevas.
- Raviarsti juhiste kohaselt peate kapesid vahetama tavaliselt iga 10–14 päeva tagant.
- Uue kapede komplekti kandmise alguses võib esineda hammaste tundlikkust ja ebamugavustunnet.
- Enne ravi ja/või ravi ajal paigaldatakse Teie hammastele ajutised hamba värvile vastavad komposiidist „nupukesed“. Peate tähelepanu pöörama, ega komposiidist „nupukesed“ ei ole hammastelt lahti tulnud ja kui tekib kahtlus, siis koheselt oma raviarsti sellest teavitada.
- Muu hambaravi, sealhulgas ravi täidistega, peab olema lõpetatud enne ravi planeerimist kapedega.
- Kapede kandmine söömise ajal on keelatud.
- Kapede kandmise ajal ei tohi närida närimiskummi.
- Kapede kandmise ajal ei tohi juua kuumasid jooke ega pesta kapesid kuuma veega, sest kaped võivad sellest deformeeruda. Juua võib jahedat/külma vett.
- Suitsetamine ei ole kapede kandmise ajal soovitatav, sest see võib muuta nende värvi ja elastsust.
- Pärast iga söögikorda või suupistet tuleb hambaid pesta.
- Kapesid tuleb pesta jaheda vee all hambapasta ning hambaharjaga. Hambapasta ei tohi olla abrasiivne (sisaldab alumiiniumoksiidi, kaltsiumkarbonaati või kaltsiumfosfaati- tavaliselt valgendavates hambapastades).
- Mõne kape serv võib tootmisprotsessi tõttu olla ebatasane. Kui olete seda märganud, võtke palun ühendust oma raviarstiga, kes annab Teile järgnevad juhised.
- Mida pikemalt kapesid suus ei ole, seda suurem on tõenäosus, et peate need võib-olla välja vahetama- uued kaped tellima. Sellisel juhul kaasnevad uute kapede valmistamisega lisakulud.
- Kape kadumisel/kaotamisel kaasneb identse kape valmistamisega samuti lisakulu.
- Hammaste asendi muutumise tõttu võib pärast ravi läbipaistvate kapedega tekkida vajadus implantaatide järele või tuleb muuta hammastele tehtud restauratsioone, millest Teie raviarst Teid ka teavitab.
- Ravi ajal võib osutuda vajalikuks muude ravi elementide kaasamine: ortodontilised kummisikutid, osalised breketid, ortodontilised implantaadid.
- Raviprotsessi käigus võib osutuda vajalikuks raviplaani muutmine ja ravi perioodi lõpus võib ravi kohandamiseks ning lõpetamiseks tekkida tarvidus täiendavate kapede järele.
- Peale ravi on vaja kasutada retentsioonikapet- selle kasutamata jätmine võib põhjustada hammaste tagasiliikumist esialgsesse asendisse.
- Esitatud visualiseering on ainult hammaste kavandatud liikumise esialgne simulatsioon, mis võib tegelikkusest erineda.
Miks valida Ordoline kaped? Kõik, mida pead teadma
Hammaste sirgendamine kapedega on tuntud kui kaperavi. Hammaste kape on individuaalselt valmistatud läbipaistev kape mille abil toimub hammaste sirgendamine.Arst koostab…
Loe rohkemOrtodontilised kaped HanzaDent'is: samm-sammult
Hammaste sirgendamine kapedega on tuntud kui kaperavi. Hammaste kape on individuaalselt valmistatud läbipaistev kape mille abil toimub hammaste sirgendamine.Arst koostab…
Loe rohkemOrtodontilised kaped vs breketid: eelised ja puudused
Hammaste sirgendamine kapedega on tuntud kui kaperavi. Hammaste kape on individuaalselt valmistatud läbipaistev kape mille abil toimub hammaste sirgendamine.Arst koostab…
Loe rohkem